Early stange grant

Kvantifikácia množstva uhlíka na báze údajov z ručného mobilného skenovania

V súčasnej dobe, kedy je trendom v obhospodarovaní lesov prechod na prírode blízke hospodárenie charakteristické tvorbou viacetážových porastových štruktúr, strácajú klasické konvenčné metódy zberu údajov o stave a vývoji lesných ekosystémov možnosti uplatnenia. Vhodnejšou alternatívou sa zdá byť využitie metód založených na tvorbe 3D bodových mračien s vysokou presnosťou z ktorých je následným postprocesingom možné odvodzovať dendrometrické parametre s vysokou presnosťou.

Spomedzi všetkých technológii založených na tvorbe 3D bodových mračien je najviac využívaný terestrický laserový skener (TLS). Jeho nevýhodou je však časová náročnosť zberu dát a vysoká obstarávacia cena. Tieto nevýhody by bolo možné eliminovať použitím ručných mobilných laserových skenerov s technológiou SLAM, ktoré sa vyznačujú vysokou efektivitou zberu 3D údajov a nižšou obstarávacou cenou v porovnaní s TLS. V súčasnosti neexistujú štúdie ani výskumy, ktoré sa zaoberajú kvantifikáciou množstva uhlíka v stromoch s využitím ručných mobilných skenerov s technológiou SLAM.

Výstupom predkladaného projektu preto bude kvantifikácia objemu uhlíka na podklade údajov získaných ručnými mobilnými laserovými skenermi s technológiou SLAM s hlavným dôrazom na zhodnotenie potenciálu pre tento technologický postup pri hľadaní odpovedí na otázky v aktuálnej problematike zisťovania množstva uhlíka v lesných ekosystémoch.