Štipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky R2-R4 č. 7/2024-6/2026

Vývoj prototypu nízkonákladového mobilného skenovacieho zariadenia na monitorovanie stavu a vývoja lesných ekosystémov

Monitoring stavu a vývoja lesných ekosystémov na základe dendrometrických parametrov je problém, ktorý v súčasnosti, v stave klimatickej zmeny nadobúda na významnosti. Len dôkladný monitoring lesných ekosystémov môže prostredníctvom správneho stanovenia fluktuácie biomasy a uhlíka v lesoch prispieť k zabráneniu odlesňovania, a zvýšeniu povedomia o dôležitosti lesných ekosystémov.

Najdôležitejšími dendrometrickými priamo merateľnými parametrami stromov sú hrúbka 1,3 m nad zemou (DBH) a výška stromov. Tieto dva základné parametre môžeme následne využiť na nepriamy odhad parametrov stromov ako je ich vek, objem, biomasa a množstvo naakumulovaného uhlíka. Tradičný postup merania hrúbky je založený na manuálnom meraní obvodometrom alebo priemerkou, tradičný postup merania výšky stromov je založený na meraní výškomerom. Tieto postupy merania sú však časovo náročné a málo efektívne, a mali svoje opodstatnenie predovšetkým v rovnovekých porastoch, kde na základe vhodnej reprezentatívnej vzorky bolo možné s vysokou presnosťou určiť zásobu porastu resp. množstvo naakumulovaného uhlíka.

Súčasný prechod na prírode blízke pestovanie lesov však podmieňuje vytvorenie štruktúrovaných lesných porastov, v ktorých je pre odvodenie správnych parametrov potrebné zmerať väčšie množstvo stromov, ideálne však všetky.